HT-Eurep Electronic
spol. s r.o.

Světova 1041/9
180 00 Praha 8
Česká Republika

tel.: +420 / 266 313 053
fax.: +420 / 284 810 202
gsm : +420 / 603 258 311

objednavky@hte.cz
info@hte.cz

IČO: 63676991
DIČ: CZ63676991

Silicon Laboratories

Silicon Laboratories je špičkovým výrobcem integrovaných obvodů. Zaměřuje se na vývoj vysoce integrovaných řešení. Nabízí produkty - 8051 MCU, ISP Flash, A/D a D/A, USB, UART, GSM/GPRS, RF, obvody pro...

Přesné křemíkové a krystalové oscilátory Silabs

V současné době je na trhu mnoho různých typů integrovaných oscilátorů. Různé konstrukce a provedení také poskytují různé parametry s ohledem na přesnost generovaného kmitočtu, jeho krátkodobou i dlouhodobou stabilitu, teplotní stabilitu, provedení výstupního rozhraní či možnost připojení různého napájecího napětí. Každé provedení se tak hodí pro určité vhodné aplikace. Mezi v současné době nejvyužívanější konstrukce patří krystalové (quartz), křemíkové (CMOS), MEMS a SAW oscilátory. První dva jmenované principy, vhodné pro výrobu vysoce kvalitních i levných součástek, pak využívají obvody v nabídce společnosti Silicon Laboratories (www.silabs.com).

Pro aplikace vyžadující levné, ale přesto přesné a stabilní generátory taktovacího kmitočtu, se výborně hodí tzv. křemíkové oscilátory (Silicon XO). Ty při výrazně nižších výrobních nákladech poskytují jen o málo horší parametry než krystalové (quartz) a zároveň jsou v mnoha případech až o třídu lepší než MEMS oscilátory. V porovnání se SAW pak bývají výrazně levnější. Zvláště to platí v případě oscilátorů Silabs řady Si500, které jsou vyráběné tradiční CMOS technologií. I přesto se vyznačují velmi nízkým fázovým i periodickým jitterem do 2 ps RMS. To vše při široké nabídce frekvencí 0,9 až 200 MHz a výstupů CMOS, LVPECL, LVDS, HCSL a SSTL. Pro většinu běžných aplikací z oblasti počítačové techniky, spotřební elektroniky, měřících přístrojů, i zařízení řízení a regulace lze tak najít vhodný typ. K tomu přispívá i možnost napájení napětím 3,3, 2,5 či 1,8 V. Řada křemíkových CMOS oscilátorů Si500 se dodává v malé pouzdru DFN a lze je provozovat při teplotách 0 až 70°C.

Pro náročné konstrukce zařízení a přístrojů, výkonných řídích počítačů a různých rychlých datových komunikací vyžadujících velmi stabilní generované frekvence hodinového signálu hodnot 10 MHz až 1,4 GHz se samozřejmě více hodí přesné krystalové oscilátory (Quartz XO). Ty v nabídce Silabs najdete pod označeními Si530/1/2/3/4, Si570 a Si590/91. Jejich jitter menší než 0,3 ps je o třídu lepší než u CMOS provedení. Též se vyznačují nastavením frekvence s přesností lepší než 1 ppb a možností dodání duální, kvadraturní nebo jiné násobky frekvence. Toho je možné díky konstrukci využívající DSPLL syntézu požadovaného kmitočtu z nízkofrekvenčního krystalu, u kterého se snadno dosahuje vynikající časové, teplotní i mechanické stability. K dispozici jsou provedení s LVPECL, LVDS, CML nebo CMOS výstupy a pro napájecí napětí 1,8, 2,5, nebo 3,3 V.

Stejný DSPLL blok, který je integrován v pevných krystalových oscilátorech a který je složen z PLL fázového závěsu a digitálně-napěťově řízeného oscilátoru s DSP regulací (DVCO), se nachází i uvnitř napěťově řízených oscilátorech (VCO XO) Silabs Si550/2/4, Si571, Si595 a Si595. Proti pevným verzím se konstrukcí prakticky liší jen vyvedením řidícího napěťového vstupu pro změnu frekvence a jejich další parametry jsou podobné.

Všechny zde uvedené integrované oscilátory můžete v ČR objednat u naší společnosti HT-Eurep Electronic.