HT-Eurep Electronic
spol. s r.o.

Světova 1041/9
180 00 Praha 8
Česká Republika

tel.: +420 / 266 313 053
fax.: +420 / 284 810 202
gsm : +420 / 603 258 311

objednavky@hte.cz
info@hte.cz

IČO: 63676991
DIČ: CZ63676991

Silicon Laboratories

Silicon Laboratories je špičkovým výrobcem integrovaných obvodů. Zaměřuje se na vývoj vysoce integrovaných řešení. Nabízí produkty - 8051 MCU, ISP Flash, A/D a D/A, USB, UART, GSM/GPRS, RF, obvody pro...

Infračervené senzory Silabs

Pod označením Si1102 a Si1120 se v nabídce společnosti Silabs skrývají aktivní infračervené senzory přiblížení, navržené pro snadnou realizaci bezdotykového ovládání, tedy pro bezdotyková HMI rozhraní apod.. Ta jsou vhodná všude tam, kde je nežádoucí přímý dotyk se zařízením, například z hygienických důvodů, nebo ideální pro různé interaktivní aplikace či virtuální realitu. V případě obvodu Si1120 je dokonce možné provádět snímání a vyhodnocení okolního záření ve viditelné oblasti pomocí dalšího vestavěného senzoru. Vysoká citlivost umožňuje i jednopulsové měření přiblížení, což výrazně zvyšuje rychlost reakce a zároveň snižuje spotřebu el. energie. Samotná spotřeba obvodu je typicky jen 10 µA při napájení 2,5 až 5,5 V.

Základní QuickSense Si1102 Proximity Sensor, jak zní jeho celý název, představuje v jednom miniaturním 8-vývodovém pouzdru ODFN celý elektronický systém s implementovanou speciální diferenční fotodiodou i budícím obvodem pro napájení externí infračervené LED. Snímač totiž pracuje v režimu detekce založené na měření odraženého zábleskového (impulsního průběhu) světla od detekovaného předmětu. Vše pak vyhodnocuje integrovaná řídicí elektronika, jejímž výstupem je binární signál informující o překročení nastavené spínací hranice. Ta se definuje hodnotou připojeného externího rezistoru, stejně jako záblesková frekvence vysílací LED. Překvapivé pro někoho může být fakt, že součástka je celá zapouzdřena v průhledném pouzdře, aby světlo mohlo snadno vstupovat a zároveň výroba byla dostatečně jednoduchá a tedy i levná. Takto provedený senzor má spolehlivý snímací rozsah 0 až 40 cm, přičemž v případě, že postačuje dosah do 10 cm, jej lze při instalaci překrýt i poloprůsvitným plastem jako například okénkem pro přijímač dálkového ovládání, krytem displeje apod. Protože snímač pracuje na principu měření absolutní odrazivosti, nevykazuje všeobecně známý vliv nejednoznačnosti senzorů založených na detekci změny světla, tedy pohybu detekovaného předmětu. Snímač je imunní proti vlivu okolního záření až do hodnoty 100 000 luxů.

Vyspělejší kolega s označením Si1120 pak navíc obsahuje mimo jedné snímací i druhou fotodiodu pro měření okolního záření. Proto je zde na výběr 6 měřicích a 1 kalibrační režim. Výstup je v podobě PWM signálu, který se snadno zpracovává jak digitálními, tak analogovými obvody. Detekční vzdálenost v režimu měření přiblížení („dotyku“) je až 50 cm, přičemž tato vysoká citlivost je dána 8 až 12 bitovým zpracováním odraženého světla. Budicí pulsní proud pro externí LED je možné nastavit na hodnotu 50 nebo 400 mA.

Oba zde představené obvody Silabs umožňují velmi snadnou realizaci bezdotykového ovládání pro jakékoliv zařízení. Další oblastí použití je vyhodnocování přítomnosti obsluhy, aktivace přístroje jen pokud je potřeba, hlídání otevření krytu zařízení (tamper-detect) apod. Objednávat je můžete na našich stránkách www.hte.cz.