HT-Eurep Electronic
spol. s r.o.

Světova 1041/9
180 00 Praha 8
Česká Republika

tel.: +420 / 266 313 053
fax.: +420 / 284 810 202
gsm : +420 / 603 258 311

objednavky@hte.cz
info@hte.cz

IČO: 63676991
DIČ: CZ63676991

Silicon Laboratories

Silicon Laboratories je špičkovým výrobcem integrovaných obvodů. Zaměřuje se na vývoj vysoce integrovaných řešení. Nabízí produkty - 8051 MCU, ISP Flash, A/D a D/A, USB, UART, GSM/GPRS, RF, obvody pro...

Inovativní zdroje hodinových signálů od Silabs

Vyžaduje-li vaše aplikace zdroj hodinového signálu o nestandardní frekvenci, můžete objednat zakázkově vyráběné krystaly nebo krystalové oscilátory s nemalým minimálním odběrovým množstvím a čekat na ně třeba i několik měsíců. Pokud je potřeba v jedné aplikaci více různých nestandardních hodinových frekvencí, může to být opravdu problém. S příchodem komplexní řady integrovaných obvodů pro generování, distribuci a úpravu hodinových signálů firmy Silabs jsou ale tyto problémy minulostí.

Patentovaná inovativní digitální technologie DSPLL použitá v integrovaných programovatelných oscilátorech firmy Silabs umožňuje generování téměř libovolné zvolené frekvence v rozsahu od 10 MHz do 1,4 GHz při zachování velmi malého chvění (0,3 až 0,7 ps RMS dle typu). V nabídce jsou jednorázově programovatelné oscilátory řady Si53x s jedním, dvěma nebo i čtyřmi výstupy, přičemž u obvodů s více výstupy může být na každém výstupu signál s jinou frekvencí. Dále pak napěťově řízené oscilátory VCXO řady Si55x, které disponují integrovaným analogově-digitálním převodníkem umožňujícím digitální přelaďování frekvence analogovým signálem. V této skupině pak najdeme i oscilátory z řad Si57x a Si59x, jejichž frekvenci můžeme téměř spojitě přelaďovat digitálně prostřednictvím sériové sběrnice I2C.

Složitější integrované obvody z řad Si53xx disponují dle typu až osmi nezávislými „single-ended“ nebo až čtyřmi diferenčními výstupy. U každého z výstupů můžeme nastavit jiné výstupní logické úrovně (1,8; 2,5 a nebo 3,3 V) a prostřednictvím I2C sběrnice frekvence jednotlivých výstupních signálů. Zdroj referenční frekvence je u těchto obvodů zajištěn externím 25 nebo 27 MHz krystalem nebo externím hodinovým signálem o konstantní frekvenci. Silabs u těchto obvodů zaručuje 0 ppm chybu frekvenční syntézy, takže je výsledná frekvenční stabilita dána pouze stabilitou referenčního krystalu, respektive vstupního signálu.

Silabs nabízí rovněž i „silikonové oscilátory“, které neobsahují žádné krystaly, dosahují tak výrazně vyšší spolehlivosti a lze je používat i v prostředí se silnými vibracemi. Kromě toho vynikají i velmi malým chvěním (<2 ps RMS) a frekvenční stabilitou ±20 ppm. Silikonové oscilátory Si500 výrobce dle konkrétní objednávky během velmi krátké dodací doby jednorázově nakonfiguruje na požadovanou frekvenci z rozsahu od 0,9 do 200 MHz. Zvolit si zákazník může i napájecí napětí 1,8; 2,5 nebo 3,3 V a také typ výstupního signálu CMOS, LVPECL, LVDS, HCSL, SSTL a další.

Většina ze zde popsaných integrovaných obvodech je vyráběna ve standardních SMD pouzdrech o rozměru 5x7 mm. V příštím článku se podíváme na obvody pro distribuci a úpravu hodinových signálů. Podrobnější informace získáte u naší společnosti HT-Eurep Electronic, případně na www.silabs.com