HT-Eurep Electronic
spol. s r.o.

Světova 1041/9
180 00 Praha 8
Česká Republika

tel.: +420 / 266 313 053
fax.: +420 / 284 810 202
gsm : +420 / 603 258 311

objednavky@hte.cz
info@hte.cz

IČO: 63676991
DIČ: CZ63676991

Silicon Laboratories

Silicon Laboratories je špičkovým výrobcem integrovaných obvodů. Zaměřuje se na vývoj vysoce integrovaných řešení. Nabízí produkty - 8051 MCU, ISP Flash, A/D a D/A, USB, UART, GSM/GPRS, RF, obvody pro...

Čidla přiblížení a dotyku od Silabs

Firma Silicon Laboratories nabízí velmi přesné a energeticky úsporné integrované řešení detektorů přiblížení a doteku.
Patentované kapacitní snímání doteku a přiblížení firmy SiLabs je naprosto odlišné od konkurenčních řešeních. Pro měření, respektive detekci změny, kapacity se zde využívá porovnávání časů nabíjení referenčního kondenzátoru referenčním zdrojem proudu a kapacitního čidla proměnným zdrojem proudu. Proud proměnného zdroje je postupnou aproximací měněn až do dosáhnutí shodných časů nabíjení. Na základě znalosti výsledného proudu proměnného zdroje je velmi přesně a rychle zjištěna aktuální kapacita kapacitního čidla a dále vyhodnocena vzdálenost lidského prstu od čidla. Kapacitní čidla můžeme realizovat snadno a levně přímo vodivými obrazci na desce plošných spojů, fólii, skle a podobně. Díky použití několika těchto čidel ve vhodném geometrickém uspořádání můžeme vytvářet i posuvníky (sliders), kolečka (wheels) a detektory přiblížení pro malé vzdálenosti s velmi přesným určením aktuální polohy prstu. Kapacitní snímání firmy Silabs navíc funguje i přes sklo, přes rukavice a další materiály.
Výše popsaný princip je integrován v několika desítkách procesorů firmy Silabs. Zejména pak v řadách C8051F7xx/8xx a 99x, přičemž některé z těchto procesorů umožňují připojení až 38 kapacitních čidel. Procesory firmy SiLabs obecně vynikají velmi malou proudovou spotřebou a bezkonkurenčními úspornými módy. Teď mohou být z režimu spánku probouzeny i pouhým dotekem.
Infračervenou detekci přiblížení, respektive měření vzdálenosti prostřednictvím vyhodnocování odraženého infračerveného světla využívají integrované obvody Si1102, Si1120 a nejnovější Si114x. V průhledných pouzdrech o velikosti pouhých 2 x 2 a nebo 3 x 3 mm je umístěn nejen vlastní čip, ale i citlivá IR fotodioda. Obvody se vyznačují především vysokou spolehlivostí, a to i na přímém slunečním záření. Dosah detekce může být až 50 cm.
Po připojení dvou nebo tří externích IR LED dokáže Si114x měřit vzdálenost předmětu ve 2D, respektive ve 3D souřadnicích. 3D měření umožňuje například i rozpoznávání lidských gest a nabízí tak nové možnosti ovládání přístrojů. V nabídce firmy Silabs je nyní i nová ukázková aplikace pro detekci lidských gest, která po připojení k PC prostřednictvím USB portu umožní přiložený PC program ovládat pouhými pohyby rukou ve vzduchu nad snímačem. Díky velmi malému proudovému odběru mohou být tyto integrované obvody bez problémů použity i v bateriově napájených zařízeních.


Podrobnější informace získáte u naší společnosti HT-Eurep Electronic, případně na www.silabs.com