HT-Eurep Electronic
spol. s r.o.

Světova 1041/9
180 00 Praha 8
Česká Republika

tel.: +420 / 266 313 053
fax.: +420 / 284 810 202
gsm : +420 / 603 258 311

objednavky@hte.cz
info@hte.cz

IČO: 63676991
DIČ: CZ63676991

Maxim Integrated

Maxim Integrated Products , Inc. získal v roce 2001 výrobce Dallas Semiconductor . Již tak široký sortiment se díky tomu ještě rozšířil a společnost Maxim Integrated Products, Inc. dnes zastává...

Moderní řízení výkonových LED s obvody Maxim

Když v r.1907 objevil Henry Joseph Round existenci elektroluminiscence, rozhodně netušil, že jeho objev jednou pošle do důchodu vláknové žárovky Edisona. Na konci minulého století byla vynalezena první jednočipová bílá LED složená z modré nebo ultrafialové LED a luminoforu. Pak trvalo téměř dvacet let, než se podařilo výkonovým bílým LED na trhu s interiérovým a exteriérovým osvětlením prosadit v širším měřítku. Výkonová LED svítidla jsou stále relativně drahá, ale nabízejí ve srovnání s klasickými žárovkami až padesátinásobnou životnost a především mnohanásobnou účinnost, která se s každým rokem vývoje výrazně zvyšuje. Díky neustálému technickému pokroku a i díky snaze šetřit elektrickou energií (částečně vymáhané i nařízeními Evropské unie) zažívají v dnešní době výkonové LED obrovský rozmach.

Firma Maxim jde ruku v ruce s technickým pokrokem a nabízí veliké množství integrovaných obvodů pro napájení a řízení (nejen) výkonových LED. Maxim má v nabídce v současné době několik desítek typů integrovaných obvodů této kategorie. Jedná se o lineární i spínané zdroje proudu pro napájení LED s různými funkcemi. V nabídce jsou jedno i více-kanálové obvody. Některé obvody (viz MAX16841) pracují přímo se síťovým napájecím napětím v rozsahu 90 až 265 V a dají se použít pro výrobu LED náhrad klasických žárovek. Jiné pracují s nižším napájecím napětím a naleznou využití například v náhradách 12V halogenových žárovek (např. MAX16840/22/32). Mezi hlavní výhody těchto integrovaných obvodů patří především extrémně malý počet externích součástek potřebných k funkci, který lze omezit v některých případech jen na keramický kondenzátor a tlumivku (např. MAX16822/32). Na rozdíl od většiny konkurenčních řešení obvody Maxim nevyžadují žádné elektrolytické kondenzátory a tím podstatně zvyšují životnost celého systému, která bývá u jiných řešení omezena právě nízkou životností elektrolytických kondenzátorů při vyšších provozních teplotách v blízkosti výkonové LED. Většina z obvodů má možnost stmívání pomocí PWM a to až v rozsahu 5000:1. Zajímavou vlastností je i plná kompatibilita se starými triakovými stmívači, kompatibilita s "elektronickými" transformátory pro halogenové žárovky, možnost kontroly a/nebo měření odebíraného proudu, detekce selhání LED, ochranné pojistky a nebo i nižší elektromagnetické vyzařování oproti konkurenčním řešením. K dispozici jsou izolované i neizolované varianty obvodů. LED drivery pro venkovní osvětlení architektury nebo budov lze výhodně kombinovat s komunikačními obvody pro umožnění vzdáleného řízení jasu, případně i barvy světla (viz např. vícekanálový MAX16826 pro RGB LED) konkrétních svítidel, aby byly minimalizovány nutné změny ve stávající infrastruktuře při přechodu z klasického osvětlení na LED. K tomu poslouží obvody pro powerline komunikaci (tj. komunikace po síťovém napájení, viz MAX2990/1/2) nebo i wireless obvody, kterých nalezneme u firmy Maxim poměrně hodně. Dále můžeme výkonové LED drivery doplnit i o další měřící obvody pro energetická měření.

Podrobnější informace získáte u distributora, společnosti HT-Eurep Electronic, případně na www.maxim-ic.com/lighting